Ha házépítés, lakásvásárlás vagy felújítás előtt állunk, akkor a konyha kapcsán legelőször arról kell majd döntést hoznunk, hogy az együtt legyen-e az étkezővel, esetleg az étkezővel és a nappalival is, esetleg hellyel közzel mindennel (mert ilyen is van), vagy legyen szeparálható, esetleg teljesen különálló helyiség. Éppen ezért nagyon fontos, hogy tisztába legyünk saját igényeinkkel és szokásainkkal.
Egy rosszul megválasztott világítási rendszerrel egy egyébként jól megtervezett enteriőrt is el lehet rontani, és fordítva, egy rossz adottságú teret erősen javíthatunk a világítás helyes megválasztásával. Mindig a praktikum és esztétikum vezéreljen bennünket.
A nappali megvilágításának tervezését kellően bonyolulttá teszi, hogy számos tevékenység helyszíne, napközben természetes fényre van szükség, míg a késő délutáni-esti időszakban a családi, baráti eseményeket, szórakozást, pihenést és otthoni munkavégzést is ki kell szolgálnia. Az általános megvilágításnak kellően erősnek kell lennie, míg a tévézés gyengébb megvilágítást igényel. Olvasáshoz, számítógépes munkához takarékosabb megoldás a helyi megvilágítás, a hangulatosabbá tételhez pedig hangsúly-, irányított, állítható magasságú megvilágítás a megfelelő.
Étkező esetén nagyobb hangsúlyt kap a funkciónak megfelelő általános megvilágítás, amit hangulatosabbá lehet tenni helyi megvilágítással. Az általános megvilágítást általában az étkezőasztal feletti függő, akár állítható magasságú lámpatestek vagy csillár adja. A meleg és lágy fényhatás fokozható meleg színű üvegburák, textilernyők alkalmazásával. A direkt lefelé világító csillár az étkezőasztalnak kölcsönöz helyi megvilágítást.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: