Milyen magyarországi létesítményeknek van díszvilágítása, egyáltalán szokás -e megvilágítani egy várat, vagy a sümegi eset különlegesnek minősül?
A budai vár, amit a palotával együtt tíz évvel ezelőtt megvilágítottak a budavári palota környezetéig bezárólag. Ez a díszvilágítási együttes még ma is a főváros egyik legékesebb esti látványa. A vár annyira belesimul a városképbe, hogy hajlamosak vagyunk elvonatkoztatni a jellegétől, inkább egy fővárosi szép építménynek tekintjük. Ha már Budapestnél “járunk” nem szabad elfelejtkeznünk a fellegvárról, a Citadelláról, mely a Szabadság szoborral együtt szintén díszvilágítással rendelkezik.
Természetesen több olyan vár található még az országban, melynek nincs, vagy kezdetleges kialakítású a díszvilágítása. Ezek sokszor olyan idegenforgalmi központokban találhatóak, amit sokszor főleg a vár miatt keresnek fel a turisták (Siklós, Szigliget, Sárospatak, Füzér stb.). Színvonalas megvilágításuk mindenképpen kívánatos lenne.
A magyarországi várak állapota és elhelyezkedése különböző. Vannak városban álló várak, amelyek a települések részévé váltak, így megvilágításukkal is részévé kell válniuk az esti városi panorámához (Budapesten kívül például Esztergom, Sárospatak). Léteznek olyan várak, amelyek a helységek közelében vannak, melyek jelzik az összetartozásukat, de önállóak, így a világításukat is függetlenül kell kezelni a településétől (Hollókő, Nógrád, Nagyvázsony, Csesznek).
Talán kevesen tudják azt, hogy a Lánchíd vagy a Budavári Palota díszvilágításának létrehozása után igen hosszú időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy teljessé váljon Budapest kitüntetett épületeinek megvilágítása. Már meglepően hosszú múltra tekint vissza a világítástechnika alkalmazása: a múlt század ’20-as éveiben kezdődött el szerte a világban és Magyarországon is a fontosabb épületek, létesítmények díszvilágítással történő ellátása.
Történetesen ekkor vált alkalmassá az elektromos hálózat ilyen feladatok megvalósítására, illetve ebben az időben váltak hozzáférhetővé olyan fényforrások, amelyek megfeleltek a speciális kihívásoknak.
Ennek megfelelően az évtized végére a Mátyás templom, a Citadella vagy Halászbástya látványa már éjszaka is élvezhetővé vált. Ebbe a fejlesztésbe illeszkedően már az 1930-as évek közepétől díszvilágítást kapott a Parlament kupolája is.
A háborús pusztítás nyomán értelemszerűen háttérbe szorultak a fontosabb középületek díszvilágítással történő felszerelésének feladatai, mindamellett már a ’70-es években kialakult a főváros olyan éjszakai látképe, amelyben a Parlament egyes részeinek kivilágítása is helyet kapott.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: